Rounds Recurs Eight & Nine Recap de la Reno, NV

RENO, NV (10 februarie 2020) - Rundele opt și nouă s-au desfășurat în weekendul trecut la Centrul de Evenimente Reno-Sparks Livestock din Reno, Nevada. Pilotul Phoenix Racing Honda Team, Jace Owen, a găsit topul podiumului pentru prima dată în câteva săptămâni, iar concurenții de serie, Kyle Bitterman și Gared Steinke au organizat câteva spectacole impresionante de curse în weekend.
Runda Opt din seria AMA Kicker Arenacross 2020 a avut loc vineri, 7 februarie, la Centrul de Evenimente Reno-Sparks Livestock. Încălziți una dintre cele 250 de clase Sport Pro care a început weekendul. Kyle Peters a ocupat primul loc, urmată de Kyle Bitterman în locul doi și Greye Tate în al treilea. Jace Owen a ieșit solid în caldura doi și a găsit vârful podiumului, urmată de Gared Steinke (locul 2) și Skyler Adams (locul 3). Băieții Phoenix Racing Honda Team s-au aruncat în căldură unul dintre cei 450 de clase Sport Pro. Owen a continuat să călărească puternic, dar Peters a reușit să câștige asta. Owen a venit pe locul doi și Zachary Butkiewicz a venit pe locul trei. A doua căldură a fost o luptă între Kyle Bitterman și Gared Steinke pentru primul loc, Steinke a reușit să învingă victoria, urmată de Bitterman și noul venit, Kinser Endicott în al treilea rând. 250 Pro Main a început cu o dramă imediată, cu ambele Gared Steinke și Kyle Bitterman se prăbușesc. În cele din urmă, Steinke nu a terminat cursa, iar Bitterman a petrecut cele 12 ture luptându-se pentru a merge înapoi pe scară pentru un loc pe podium. Se părea că Skyler Adams avea să-l țină pe Bitterman și să ocupe al treilea loc, dar în ultima secundă literală, Bitterman s-a taxat înainte și a ajuns pe locul trei. În mijlocul acțiunii de la Bitterman, bătălia pentru primul loc a fost, de asemenea, palpitantă. Jace Owen a început cu plumb și a menținut-o pe tot parcursul, dar la fiecare rând, Kyle Peters avea dreptate pe coada lui, făcând cursa oricui. În cele din urmă, Owen s-a luptat din greu și s-a oprit pentru a obține victoria. 450 Pro Main a fost puțin mai puțin îmblânzit decât predecesorul său. În timp ce Owen a încercat să-l preseze pe Peters și să obțină o altă victorie, în cele din urmă, Peters și-a recuperat locul în partea de sus a podiumului, cu Owen urmată în urmă în al doilea rând. O altă luptă epică între Bitterman și Steinke a avut loc pentru al treilea loc, iar Steinke, care a călărit bine toată seara, a învins al treilea loc în clasă.
Cea de-a noua rundă din seria AMA Kicker Arenacross 2020 a avut loc sâmbătă, 8 februarie, la Centrul de Evenimente Reno-Sparks Livestock. Încăltați una dintre cele 250 de clase Pro Sport, sâmbătă seară, urmând exemplul cu seara precedentă. Kyle Peters a ocupat primul loc, urmată de Kyle Bitterman în locul doi și Greye Tate în al treilea. Jace Owen a câștigat căldura două, Gared Steinke venind pe locul doi și Zachary Butkiewicz în locul trei.Gared Steinke și-a continuat călăritul în weekend în prima captivantă căldură din clasa 450 Pro, în timp ce a obținut victoria asupra lui Kyle Peters. Nou-venitul Kinser Endicott a intrat pe locul trei. Owen și-a continuat șirul câștigător la căldură în caldura doi, urmat de Kyle Bitterman (locul 2) și Franky Martini (locul 3). Runda din noua pro 250 Pro Main a adus din nou drama. Jace Owen s-a dovedit a fi ghinionist și a coborât în ​​timpul principalului și a petrecut cursa luptându-și drumul înapoi pentru un loc în vârf. Owen a rămas în cele din urmă și a aterizat pe locul patru. Greye Tate, pilotul de serie, a avut probleme și el s-a confruntat cu o problemă de schimbare a dublei pro, care l-a determinat să se prăbușească și să aterizeze. În cele din urmă, Tate nu a reușit să termine cursa, însă se recuperează acum și se așteaptă să fie din nou pentru runda 10 în Salt Lake City. Kyle Peters a terminat pe primul loc în clasă, urmat de Kyle Bitterman (locul 2) și Gared Steinke (locul 3). Kyle Peters și-a continuat sâmbătă seara în seria principală de 450 Pro Main. Înapoi pe coada lui era Jace Owen, în căutarea unor răscumpărări după terminarea sa de 250 Pro, pe care a obținut-o pe măsură ce a ajuns pe locul doi. Kyle Bitterman s-a luptat cu Kinser Endicott și Gared Steinke pentru al treilea loc pe podium, iar Bitterman a predominat. Kyle Peters și Jace Owen continuă să impresioneze în seria AMA Kicker Arenacross din 2020, dar cu fiecare săptămână care trece, Kyle Bitterman și Gared Steinke continuă să se îmbunătățească și obișnuiește-te puțin mai mult pentru un prim loc într-un proiect principal.
Rounds Eight și Nine vor transmite Fox Fox 2 sâmbătă, 7 martie la 12 PM EST și duminică, 15 martie, la 11:30 AM EST.Runda Opt, Nouă și Clasamentul General sunt următoarele:
AMA Kicker Arenacross - runda 8 Rezultate generale:450 Pro Sport (2/7/2020)